Žatec má jednu z velkých zajímavostí z pohledu výsadby stromů a pojetí parku, který se rozprostírá uprostřed města a je rozdělovaný frekventovanou ulicí Boženy Vikové Kunětické. 

Park vznikl v roce 1895 a jeho založení souvisí s aktivitami žateckého hejtmana Ferdinanda Wussina. První zmínky o výsadbách v této oblasti se ale datují již do roku 1822.

Park byl vytvořen na základech hradebního příkopu na jiho-západním předměstí Žatce a plochy za hradbami. Linie parku je po obvodu obklopena pouze lípami různého stáří. Samotná linie lip, ale začíná již jako lipové aleje v ulicích Komenského alej a Studentská.

Obě ulice jsou na sebe souběžné a obepínají park ze dvou nejdelších stran. Výjimečná je již samotná Studentská ulice kde lipová alej tvoří délku 890 metrů a je tak jednou z nejdelších ulic v severních Čechách a po celé délce je lemovaná z obou stran jen lípami a to různé výšky a stáří. 

 

Ulice Komenského alej, začíná u Kapucínského kláštera a mimo lipové aleje obsahuje ještě starou fontánu a parčík s petanque hřištěm. Tato ulice následně přechází do ulice Boženy Vikové Kunětické a tím dochází na rozdělení parku na dvě části. Část parku, která vznikla přímo v hradebním příkopu a je dnes více v přírodním, divočejším stylu a obsahuje několik vodních nádrží, které postupně přechází až k řece Ohři a na horní park, který je u nemocnice a je více založen na větších travnatých prostorech doplněných jak domácími, tak exotickými dřevinami. 

V tomto horním parku u nemocnice je silně znatelné, že zde pramení vodní potůčky dotující dolní park pod hradbami. Snad v budoucnu se podaří tuto vodu využít pro závlahu celého parku. Město Žatec na toto využití přírodních vodních zdrojů vytváří projekt a hydrogeologické průzkumy.

Park obsahuje dva jírovcové sady což je v severních Čechách něco zcela výjimečného!

Horní sad je tvořen ze čtyř řad vysázených jírovců a je dlouhý 80 metrů. Z horního parku do dolního parku se dostanete spirálovitě se linoucí lipovou alejí. Tato alej částečně kopíruje vrstevnici kopce a tak po ní budete klesat poměrně pomalu a díky ní vstoupíte do jírovcového sadu tvořeného ze tří řad. V obou sadech si tak budete připadat jako ve stromové katedrále a pokud je navštívíte v květnu, tak Vaše oko zachytí tisíce hroznovitých velkých květenství jírovců. 

Nic podobného na severu Čech nenajdete! Jedná se o skutečnou unikátnost! 

Podobné sady vytvářené z jednoho druhu stromu se vytvářeli v době baroka a protože stáří stromů odpovídá polovině 19 století je znatelné, že park vytvářel architekt s velkou duší a představivostí a genius loci se mu rozhodně povedl!