Syn.: Orchis fusca Jacq., Orchis maxima K. KochOrchis moravica Jacq.

Čeleď: Vstavačovité (Orchidaceae) Juss. 


  

Rozšíření: areál druhu zahrnuje skoro celou Evropu s východní částí, severní Afriku, Blízký východ, v ČR se  současné době vyskytuje nejbohatěji na jižní Moravě a v Čechách v Českém krasu, v Českém středohoří a v Polabí. Velmi vzácný je v jižních Čechách.

Stanoviště: alkalické půdy, staré ovocné sady, přechody mezi lesem a loukou, od nížin po pahorkatiny, má rád polostín.

Popis: vytrvalá 30 - 80 cm vysoká bylina, s hlízami se silnými kořeny ve tvaru vejčitého či kulovitého. Lodyha přímá, silná (u báze až 12 mm v průměru). Listy v počtu 3-6 v dolní polovině lodyhy, obvejčitě podlouhlé, na líci mastně lesklé, na rubu poněkud světlejší, mají délku 6 - 17 cm a šířku 2 - 7 cm. Květenství je terminální, husté, válcovité, mnohokvěté, dosahuje délku až 20 cm a přilba je tupá, pysk je širší než dlouhý. Listeny jsou drobné, špičaté, nafialovělé, dolní přibližně stejně dlouhé jako semeníky. Semeník je válcovitý, zkroucený, zelené barvy až fialově naběhlý. Květy velké, nápadné, různě sytě růžové až nachové a zcela vzácně bílé. Zevní okvětní lístky jsou široce vejčité, na konci zašpičatělé nebo přítupé, na bázi srostlé, na zevní straně nachové nebo hnědočervené, na vnitřní pak bledozelené až bělavé. Vnitřní okvětní lístky jsou menší, čárkovitě kopinaté, špičaté. Všechny dohromady jsou skloněné do krátké přilby, která je někdy zvonkovitě pootevřená. Pysk s ostruhou je Pysk s ostruhou je bělavý, světle červený nebo světle fialový s tmavě červenými chomáčky hnědočervených papil. Ostruha je válcovitá, tupá, na konci zesílená, dlouhá asi jako polovina semeníku. Plodem jsou válcovité tobolky, které obsahují velké množství semen.   

Doba květu: květen až červen

Ochrana a ohrožení: kriticky ohrožený druh naší květeny a silně ohrožený druh podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Druh je ohrožen především díky existenci na několika lokalitách. Patří k našim nejvzácnějším orchidejím a rád se kříží s vstavačem vojenským (O. militaris), s kterým roste na stejných lokalitách.

Autor článku: Rostislav Vošický